bieganie na odchudzanie

Zastanawiasz się, co zrobić, aby schudnąć z brzucha? Chcesz zredukować ilość tkanki tłuszczowej w tych okolicach, ale nie wiesz, czy to w ogóle możliwe? Jeśli tak, to przygotuj się na zmianę diety i przyzwyczajeń. Nie ma innego sposobu na to, aby skutecznie schudnąć. Niestety, na płaski brzuch trzeba sobie zapracować. Dzięki temu można jednak zyskać nie tylko szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim dobre samopoczucie, lepszą kondycję i zdrowie.

Droga do płaskiego brzucha i wąskiej talii – jak schudnąć z brzucha?

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na płaski brzuch dla każdego człowieka. Jest zbyt wiele czynników, które wpływają na to, czy ktoś ma nadmiarowe kilogramy w talii. W niektórych wypadkach w grę wchodzi genetyka. W innych powodem mogą być czynniki chorobowe.

Dużo częściej nadwaga i otyłość to jednak efekt trybu życia i diety. Zbędne kilogramy w większości przypadków są skutkiem naszych przyzwyczajeń i złych nawyków. I w tym kontekście warto zwrócić uwagę na pewne kwestie, które pozwolą dojść do wymarzonej sylwetki oraz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach talii, brzucha, boczków i ud. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim, zapomnij o fast foodach

Niestety, to co przyjemne i łatwo dostępne nie zawsze jest najlepsze dla naszego organizmu. Jedzenie typu fast food, zarówno to domowe, jak i kupowane w marketach czy restauracjach, nie sprzyja szczupłej sylwetce. Również mocno przetworzona żywność sprawia, że tkanka tłuszczowa się powiększa. Co zamiast tego? Odpowiednia dieta – taka, która jest bogata w błonnik, roślinne białka  i wszystkie mikroelementy, których organizm potrzebuje.

Postaw na ćwiczenia i aktywność fizyczną!

Ruch to zdrowie, ale ruch to także płaski brzuch. Co prawda ćwiczyć należy z głową, bo nie każdy ruch jest jednakowo zdrowy i nie każdy wpływa jednakowo na obecność tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz sylwetkę, ale w gruncie rzeczy to najlepsza metoda na zdrowe i szybkie odchudzanie. Żaden inny sposób nie zagwarantuje nam równie dobrych rezultatów. Aktywność fizyczna to podstawa odchudzania.

Co warto ćwiczyć i jak długo ćwiczyć, aby schudnąć? Wiele zależy od indywidualnych upodobań i uwarunkowań. Z pewnością dobre są ćwiczenia typu cardio. Gwarantują poprawę pracy metabolizmu, a także pozwalają spalać tkankę tłuszczową. Równie dobre będzie jednak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, tenis, a także inne formy uprawiania sportu. Ważny jest po prostu ruch. Jeśli chcemy schudnąć, powinien on być dość intensywny i na tyle długi, by organizm spalał więcej kalorii niż ich otrzymuje. 30 minut aktywności fizycznej codziennie lub 2-3 intensywne, ponadgodzinne treningi w tygodniu powinny wystarczyć. Niestety, ćwiczenia sprawdzają się tylko wtedy, gdy są wykonywane regularnie. Co więcej, ćwiczenia aerobowe należy łączyć z ćwiczeniami siłowymi. Jeśli zależy nam na wysportowanej sylwetce bez wałków, mięśnie też muszą być wytrenowane. Samo zrzucenie zbędnych kilogramów to za mało.

Zastosuj zbilansowaną dietę

Więcej na ten temat niżej, ale dieta jest naprawdę ważna. Można dzięki niej przyspieszyć odchudzanie. Najważniejsze jednak jest to, by była zdrowa. Wiele osób zastanawia się, jak szybko schudnąć z brzucha, czasem stosując mordercze ćwiczenia albo stawiając na drakońską dietę. Tymczasem gwałtowna utrata wagi grozi efektem jojo, a ponadto może wywoływać problemy zdrowotne. Czy warto pościć? W tej kwestii zdania są podzielone. Część osób uważa, w oparciu o badania, że jest to korzystne, a do tego pozwala eliminować toksyny z organizmu. Inni są przeciw, podkreślając wciąż niedostateczną ilość informacji w tej kwestii. Jeśli się jednak na to decydować, okresy poszczenia nie powinny być zbyt długie i częste. Interesującą metodą jest spożywanie pokarmów przez 8 godzin w ciągu dnia, połączone z niejedzeniem przez pozostałe 16 godzin. Dobre efekty zdaniem niektórych ma też poszczenie raz lub dwa razy w tygodniu przez 24 godziny. Trzeba jednak podkreślić, że takie podejście wymaga sporej dyscypliny.

warzywa

Jaka dieta na brzuch, by schudnąć?

Czynnikiem, który ma kluczowe znaczenie na to, by schudnąć i pozbyć się boczków oraz oponki, jest odpowiedni jadłospis. To jak wyglądamy, to w dużej mierze efekt tego, co jemy. Jeśli zatem chcemy schudnąć z brzucha, należy zacząć wybierać te produkty, które faktycznie w tym pomagają, a unikać tych, które spowalniają proces odchudzania lub wręcz przyczyniają się do powiększania tkanki tłuszczowej. Co można zrobić w tym kontekście?

Wybierz odpowiednie pieczywo

Jasne pieczywo jest smaczne, ale zarazem sprzyja nabieraniu wagi. Produkty pszeniczne, wytworzone z białej mąki, są bardzo kaloryczne. Lepiej zdecydować się na ciemne pieczywo razowe, żytni chleb, produkty z mąki orkiszowej czy pełnoziarniste bułki. Ale uwaga – nie każde ciemne pieczywo jest dobre. Na rynku można też trafić na produkty pszeniczne barwione karmelem. Mimo koloru zachowują wszystkie te cechy, którymi odznacza się pieczywo jasne.

Jedz produkty bogate w błonnik

Rozpuszczalny błonnik ma mieć korzystne właściwości dla osób, które chcą schudnąć z brzucha. Chodzi tu przede wszystkim o to, że daje on uczucie sytości. Co więcej, ma też spowalniać wchłanianie węglowodanów oraz wiązać się z obniżeniem poziomu cholesterolu. Zarazem błonnik wpływa także na oczyszczanie jelit. Gdzie go szukać? Między innymi w kiełkach brukselki, warzywach strączkowych, awokado. Jest też w nasionach lnu, które można dodawać do koktajli.

Zacznij pić zielone koktajle i ziołowe herbaty

Moda na odchudzające koktajle z warzyw nie bierze się z niczego. Tego rodzaju napoje są zdrowe, dostarczają organizmowi energii oraz odpowiednich mikroelementów. Przede wszystkim jednak są sycące i wspomagają proces odchudzania. Łatwiej dzięki nim kontrolować wagę, a także zredukować tkankę tłuszczową na brzuchu. Czym są zielone koktajle? To chociażby smoothies powstałe z selera, jarmużu, szpinaku i wielu innych warzyw, które dla smaku można doprawić niewielką ilością miodu, błonnika czy kakao. Odchudzające herbatki ziołowe mogą być równie korzystne. Ale uwaga – oba te produkty nie mogą zastępować pełnowartościowej diety, ani nie wystarczą do osiągnięcia szczupłej sylwetki. Koktajle i wyszczuplające herbatki ziołowe czy zielone herbaty należy traktować jako wspomaganie odchudzania, a nie jako jedyny sposób na odchudzanie. Podobnie należy przyjąć, gdy przyjmujemy tabletki na odchudzanie.

Spożywaj wysokobiałkowe produkty

Duża ilość białka w diecie oznacza mniejsze uczucie głodu. Co więcej, wpływa ono na procesy przemiany materii. Jest też budulcem masy mięśniowej. Dlatego produkty zawierające białko, takie jak mięso, jaja, nabiał, rośliny strączkowe, soja, są korzystne dla osób, które zastanawiają się jak schudnąć z brzucha. Szczególnie wartościowe są przy tym ryby, zwłaszcza łosoś, makrela, śledź. Ze względu na obecność kwasów tłuszczowych omega-3 zaleca się, by spożywać je przynajmniej raz w tygodniu.

Unikaj tłuszczów trans i nadmiaru cukrów

Jednocześnie specjaliści wskazują, że niezdrowe są tak zwane tłuszcze trans, które w szczególny sposób sprzyjają powstawaniu oponki oraz boczków na brzuchu. To między innymi dlatego należy unikać spożywania jedzenia typu fast food, ale dotyczy to też innych produktów. Przykładem mogą być margaryny, pasty kanapkowe, żywność instant, wyroby cukiernicze. Osobna kwestia to produkty bogate w węglowodany. Co prawda cukry są potrzebne organizmowi, ale ich nadmiar szkodzi. Dlatego osoby, które chcą mieć płaski brzuch, powinny zrezygnować z napojów słodzonych, drinków o dużej kaloryczności czy słodyczy. Soki owocowe, choć są zdecydowanie zdrowe, również zawierają wiele węglowodanów. Co pić zamiast nich? Przede wszystkim wodę, do której można dodać cytrynę, pieprz cayenne lub ocet jabłkowy. Zdecydowanie należy zaś unikać alkoholu.

ciastka

O czym warto pamiętać, odchudzając się z brzucha?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że odchudzanie to stopniowy proces, a rezultaty nie przyjdą natychmiastowo. Konieczna jest odpowiedzialność, konsekwencja i determinacja w dążeniu do pozbycia się z brzucha zbędnych kilogramów. Bardzo często wymaga to zmiany nawyków żywieniowych, a także codziennych przyzwyczajeń. Skuteczne odchudzanie to proces długotrwały i skomplikowany.

Warto też pamiętać, że jeśli odchudzanie nie przynosi efektów, to koniecznie trzeba skonsultować się w tej kwestii z dietetykiem lub lekarzem. Zazwyczaj taka wizyta oznacza konieczność wykonania badań, które pozwolą określić źródło problemu i na przykład zmienić sposób odżywiania na bardziej korzystny dla danego organizmu. Jest to również ważne ze względu na profilaktykę zdrowotną. Problemy z nadwagą mogą świadczyć o złej gospodarce hormonalnej, a nawet być objawem poważnej choroby. Warto zareagować, zanim ewentualna dolegliwość doprowadzi do zmian o nieodwracalnym charakterze.

W praktyce z pewnością dobrze jest postawić na dietę bogatszą w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i naturalne. Dieta roślinna z niewielką ilością mięsa będzie z pewnością lepsza niż niejedna dieta cud. Ale też warto podkreślić, że nie należy robić sobie zbyt wielkich wyrzutów, gdy pozwolimy sobie okazjonalnie na posiłek typu fast food – odpracowując to potem wszakże w czasie ćwiczeń. Ruch sprzyja odchudzaniu. Warto też się dobrze wysypiać, pić dostatecznie dużo wody, spożywać posiłki w regularnych porach, a także unikać niezdrowych produktów.